Спосіб TIG (Tungset Inert Gas)
Цей спосіб більш інших вживається для виробництва зварних труб високої якості з нержавіючих сталей.
Джерелом генератора тепла для плавки країв служить дуга, яка утворюється між вольфрамовим електродом і трубою. Захисний газ, що направляється на зварювальний пальник, обволікає зону плавки з зовнішньої поверхні труби і одночасно, але вже іншим способом, подається всередину труби, щоб захистити зону плавки і зсередини, утримуючись там з допомогою заглушки.
При способі зварювання TIG внаслідок впливу тепла тільки на зовнішню поверхню труби зона плавлення неминуче оточується великою зоною термічного подразнення, внаслідок чого шов виявляється більш широким. Але, з цієї ж самої причини, TIG-шов є більш міцним і легше віддаляється.
При дотриманні же технологічних параметрів зварювання не потрібно навіть додаткової термічної обробки для усунення можливих змін мікроструктури зварних швів.
При цьому швидкість TIG-зварювання невисока і тому ціна готової труби буде вище, ніж при використанні інших видів зварювання.
В директиві ЄС щодо обладнання, що працює під тиском (PED — Pressure Equipment Directive), абсолютно однозначно зазначено, що для обладнання, що працює під тиском понад 0.5 бар можуть застосовуватися нержавіючі зварні труби, вироблені тільки способом TIG (див. табл. 1)
Високочастотна зварювання (HF)
На перший погляд, особливо з точки зору мікроструктури, високочастотна зварювання (HF) має дуже цікаві характеристики, завдяки тому, що зона плавлення різко обмежена, а зона термічного подразнення (прилягає до зони плавлення) практично відсутня.
Розігрів країв відбувається рівномірно по всій товщині, а швидкість досягнення температури плавлення — близько однієї сотої в секунду. З геометричної точки зору висадка шва як всередині, так і зовні виявляється міцною і прямий.
Применение высокочастотной сварки в настоящее время находит все более широкое распространение, в особенности в областях, связанных с декорированием, строительными конструкциями, промышленным машиностроением. В основном это связано с высокими скоростями, достигаемыми при сварке.
Производительность сварки до 20 раз выше, чем при использовании сварки TIG.
На первый взгляд может показаться, что технология HF выигрывает как с точки зрения качества, так и с точки зрения производственных затрат.
Что касается затрат — тут сомнений нет. Цена труб, произведенных сваркой HF на 10% ниже чем у труб, изготовленных с применением сварки TIG.
В отношении качества, однако, необходимо отметить, что наиболее ценное свойство, такое как сжатость зоны плавки, в действительности проявляет себя как слабый пункт, когда речь идет о продукции, требующей высокой надежности, такой как, например, химическое и нефтехимическое оборудование, оборудование для пищевой промышленности, теплообменники и т.д.
Как правило, профильные трубы квадратного и прямоугольного сечения свариваются высокочастотной сваркой.
Таблица 1. Рекомендуемые сферы применения труб с различными способами сварки.
Сфера применения |
Способ сварки |
Декор, в т.ч. для зеркальной полировки Конструкции, в т.ч. строительные
Транспорт (разгрузочные установки, кузова) |
Высокочастотная (HF) / лазерная |
Пищевая промышленность |
TIG |
Транспортировка малоагрессивных жидкостей |
TIG, TIG в сочетании с плазменной сваркой, лазерная сварка |
Транспортировка очень агрессивных жидкостей Химическая, нефтехимическая, газовая, энергетическая, бумажная промышленности |
TIG, TIG в поєднанні з плазмового зварювання, лазерне зварювання |
Теплообмінники
Випарники
Опріснювачі
Фармацевтична промисловість |
TIG |