Нескладна обробка нержавіючої сталі зробила її поверхня ще й антибактеріальної.
Електрохімічне травлення звичайної нержавіючої сталі дозволило вченим створити на її поверхні складні наноструктури, здатні зашкодити великим клітин ссавців, але смертельно небезпечні для бактерій. У майбутньому це дозволить робити металеві інструменти і поверхні з антибактеріальними властивостями. Джулі Чемпіон (Julie Champion) і її колеги з Технологічного інституту Джорджії представили новинку в статті, опублікованій журналом ACS Biomaterials Science & Engineering.
За основу був узятий зразок сталі 316L, який занурювали в електроліт і прикладали напруга. Варіюючи параметри і щільність струму, вчені домоглися створення різних структур поверхні. Один варіант продемонстрував непогані гідрофобні властивості — і, несподівано для самих авторів, сильні антибактеріальні. Точний механізм дії цього ще належить з'ясувати. Поки ж учені припускають, що вся справа в численних горбах і гострих голках висотою 20-25 нм, які утворюються на сталевий поверхні при обробці.
Як показали експерименти, вони успішно справляються і з грампозитивними (S. aureus), і з грамнегативними (E. coli) бактеріями, хоча для клітин миші абсолютно нешкідливі. А оскільки вплив це суто механічне — швидше за все, сталеві наноиглы просто протикають мембрани бактеріальних клітин — важко уявити, щоб мікроби як-небудь виробили стійкість проти нього.
Автори відзначають, що подібний технологічний процес широко застосовується для додання нержавіючої сталі полірованого блиску, тому і отримання «протимікробної» стали не повинно виявитися складним завданням для індустрії. Тим більше що таке текстурування підвищує концентрацію хрому і молібдену у поверхні матеріалу, що збільшує його корозійну стійкість.